UK Strongman and Strongwoman Resource Page
Cart 0

UK Strongman/Strongwoman Competiton Results Page

Welcome to the results page, here you will find competition results from amateur Strongman/Strongwoman events that have taken place across the UK. It's a great place to check out how fellow athletes are performing and if you have never competed before to get an idea whether you think you're ready to step up and become a strongman/strongwoman. Happy browsing and if you think there are some results that you want to see added then please send them over via the contact page, facebook or send an email to sarah@cleanandpressed.co.uk

Competition Date
South Essex Strongest Man & Woman 2017 09-Apr-17
Tetbury's Strongest 2017 09-Sep-17
Progressive Strongest Novice 2017  04-Nov-17
Trojans Strongest Woman 2017 12-Nov-17
Wearside's Strongest Novice 2017 12-Nov-17
Britains Strongest Woman 2018 28-July-18
Oak Strength's Knights Strongest Man 2018 05-Aug-18
Progressive Strongest Masters 2018 02-Sept-18
England's Strongest Man U80KG 2018 02-Sept-18
Chalk & Irons Strongman/Women (Light/Novice) 09-Sept-18
Halloween Strongman & Strongwoman Competition 2018 28-Oct-18
Progressive Strongest Novice 2018  03-Nov-18

SOUTH ESSEX STRONGEST MAN AND WOMAN 2017

Hosted by Fitness Factory Gym

9th April 2017

Men's Beginners Results

MEN            
Beginners   Log Press (80KG) Farmers walk 20M (85KG PH) Car Deadlift (180KG) 20M Yoke ((220KG) Loading Race
  Leon Pegler 0 29.47 5 25.2 Metres 42.99
  Corey Northwood 0 23.57 4 33.7 Metres 48.61
  James Neville 0 25 Metres 16 60 89.63
  Jonny Hargreaves 3 22.37 10 34.2 Metres 40.1
  Mark Carr 0 25.28 15 30.27 34.77
  Nick Moleneux 6 23.86 13 41.39 38.08
  Richard Ellis 5 29.84 21 44.65 35.83
  Aaron Moon 1 22.16 17 29.84 35.68
  Christopher Hart 2 21.87 19 28.61 35.35
  Luke Gifford 5 17.89 10 28.27 35.09
  Chesney Coru-Heywood 7 22.01 21 51.86 33.09
  Luke Bishop 6 19.49 17 33.34 32.16
  Mason Barcudrecht 4 21.97 23 32.25 30.8
  Damian Ely 4 20.42 25 22.91 35.47
  Barry-John Mellor 6 23.08 25 26.4 34.26
  Mathew Leftwich 5 18.69 18 19.22 31.43
  Billy Phillips 5 18.83 23 23.89 31.3
  Andi King 7 17.62 22 18.66 38.45
  Charlie Rowe 7 18.35 23 23.12 29.61

 

Men's Novice Results

Novice   Log Press (90KG) Farmers walk 20M (100KG PH) Car Deadlift (180KG) 20M Yoke (250KG) Loading Race
  Rob Brown 0 15.22 0 5.3 metres 36.92
  Corey McKinnon 0 29.38 10 26.29 40.05
  Thomas Ustyniak 0 20.04 8 15.24 42.87
  Alex Dover 0 12.33 1 26.97 34.85
  Ian Hardy 1 24.7 6 17.73 38.3
  Phillip Groombridge 0 14.09 2 14.96 33.79
  Ben Gray 3 10.37 0 11.72 60
  Tom Sherwin 2 11.99 1 16.42 33.82
  Andy Wilby 4 11.8 6 16.33 36.59
  David Shellito 4 10.02 15 27.78 40.57
  Jamie Dorrell 2 11.82 8 16.59 33.47
  Alex Grygoriv 2 10.72 9 13.32 34.25
  Adam Miller 3 9.48 7 13.07 34.6
  Rob Lewis 2 9.66 17 8.92 35.36
  Glen Anderson 5 9.43 11 8.49 38.71
  Kem Kamara 7 9.3 9 11.2 35.35
  Dean Richards 4 9.34 13 12.12 31.89
  Sean Willis 8 9.1 14 7.76 31.18
  Dan Street 11 9.19 16 10.39 28.56

 

Men's Inters Results

Inters   Log Press (120KG) Farmers walk 20M (125KG PH) Car Deadlift (180KG) 20M Yoke (300KG) Loading Race
  Jamie Kennedy 0 19.43 2 1 Metre 32.94
  Jack Hoedmaker 0 19.36 3 13.73 33.82
  Aaron clarke 3 9.5 2 16.46 30.88
  Ricky Barnett 4 11.43 13 16.49 30.29
  Corey Gardner 1 9.57 14 12.75 30.18

 

Women's Results

WOMEN            
    Log Press (40KG) Farmers Walk 20M (50KG PH) Car Deadlift 20M Yoke (120KG) Keg over Yoke
  Robyn St Clair Fawcett 1 9.73 0 32.31 6
  Michelle Mitchell 8 9.1 0 25 19
  Michelle Miller 0 8.9 1 21.24 14
  Amy Rawcliff 8 8.53 0 24.04 20
  Christine Barreto 9 7.58 11 27.16 16
  Sue Leacock 11 8.81 12 23.45 19

 

TETBURY'S STRONGEST 2017 Hosted by Priory Gym

9th September 2017

Women's Results

Athlete Name Squat Bench Deadlift Pull Up Grip Tyre
WOMEN              
Under 60KG              
  Coughlan 65|70|72.5 35|40|42.5 100|110|117.5 8 reps 00:1:36:72 8 flips
  Zimbalatti 50|60|65 55|60|65 100|115|120 13 reps 00:1:04:49 10 flips
  Heath N/A N/A N/A N/A N/A N/A
  Bailey 70|85|90 45|55|57.5 85|100|105 12 reps 00:01:44:87 8 flips
               
61-80KG              
  Handley 75|80|85 50|55|55 120|132.5|145 12 reps 00:01:24:20 12 flips
  Ponter 65|75|80 35|37.5|40 95|100|105 5 reps 00:01:28:74 10 flips
  Rolfe 60|75|85 45|50|40 85|95|?? 2 reps 00:00:49:80 8 flips
  Marsh 130|142.5|150 85|95|100 162.5|172.5|?? 15 reps 00:02:07:96 15 flips
  Kennedy 70|85|90 50|55|60 135|150|157.5 16 reps 00:01:48:12 13 flips
               
Over 80KG              
  Portlock 100|110|120 50|55|57.5 130|140|145 N/A 00:00:53:38 0
  Watkins 95|105|115 42.5|47.5|50 110|125|135 N/A 00:00:49:33 9 flips
  Perrett 80|95|105 45|50|55 115|125|135 N/A 00:00:33:66 0

 

 

Men's Results

Athlete Name Squat Bench Deadlift Pull Up Grip Tyre
MEN              
Under 85KG              
  Rawlins 170|180|200 110|125|130 220|230|000 15 reps 00:01:50:04 17 flips
  Murry 110|120|135 115|125|127.5 190|190|200 21 reps 00:02:04:35 14 flips
  Cox 110|120|130 85|90|100 170|190|210 7 reps 00:03:30:71 12 flips
  Silk 100|125|130 60|70|80 130|140|150 14 reps 00:01:54:75 14 flips
               
86-100KG              
  Horrell N/A N/A N/A N/A N/A N/A
  Dolman 120|130|140 90|100|100 170|180|190 15 reps 00:00:00:00 17 flips
  Wait 120|140|170 140|155|165 150|180|200 12 reps 00:00:35:06 14 flips
  Thomas 150|170|180 120|135|140 220|240|250 21 reps 00:00:39:11 18 flips
               
Over 100KG              
  Aldrich 180|190|205 155|162.5|165 200|232.5|000 9 reps 00:01:18:65 14 flips
  Dowden 150|150|140 90|110|120 140|160|190 0 00:01:28:12 13 flips
  Scarlett 110|120|120 90|100|105 140|150|160 0 00:01:02:28 11 flips
  Snell 220|250|??? 160|180|000 280|300|317>5 0 00:01:22:68 0

 

 

PROGRESSIVE STRONGEST NOVICE 2017 Hosted by Progressive Training Systems

4th November 2017

Event One: Axle deadlift, fastest time to achieve 10 reps, 60 seconds time limit

Event Two: Log Lift Overhead, fastest time to achieve 10 reps, 60 seconds time limit

Event Three: Yoke, fastest time to achieve two 20m lengths, drop and turn, 60 seconds time limit

Event Four: Farmers Walk, fastest time to achieve two 20m lengths, drop and turn, 60 seconds time limit

Event Five: Rope Pull & Drag, fastest time to achieve two 20m lengths there and back, 60 seconds time limit

Event Six: Tyre Flips, fastest time to achieve 10 reps, 60 seconds time limit

 

MEN              
  Event One Event Two Event Three Event Four Event Five Event Six PLACE
  Axle Deadlift  Log Lift Yoke Farmers Walk Rope pull and drag Tyre Flips  
U80KG   (160KG)  (65KG)  (170KG)  (85KG)  (100KG)  (180KG)  
Dan Hughes 3 9 24.16 19.53 30.23 36.57 3
Giovanni Coppola 0 4 1 length + 4.7m 7.5m 46 5 6
Stuart Currie 38.06 5 39.06 28.87 37.28 36.41 4
Matteo Sollecito Macetti 28.19 33.47 19.5 16.37 26.1 27.53 1
Chris Cole 2 3 38.81 25.84 37.85 50.37 5
Harry Roberts 5 8 17.94 16.47 25.4 30.15 2
               
U90KG   (170KG)  (70KG)  (180KG)  (90KG)  (110KG)  (180KG)  
Vygintas Vimatis 29.87 40.13 13.97 14.3 31.09 27.37 2
Nick Allen 9 7 30.13 1 length + 13.90metres - - 9
James Hooks 2 4 24.93 24 30.82 39.06 8
Matt Steam 5 4 35 22.35 29.94 37.59 7
Rob Glover 39.72 1.00 20.94 18.81 26.44 30.1 3
Daniel Rollings 6 8 25.33 17.72 30.75 40.47 5
Tim Latter 6 9 23.91 23.37 31.25 36.94 6
Dean Madden 21.66 35.69 15.47 14.75 21.25 22.69 1
Chris Games 7 7 20.22 22.25 26.06 28.35 4
               
U105     (180KG)  (75KG)  (190KG)  (95KG)  (120KG)  (300KG)  
Chris Pugh 8 3 23.38 20.06 24.97 34.75 7
Chris Jones 9 7 16.68 18.69 34.75 4 8
Lee Friel 6 9 19.29 17.81 33.6 8 4
Trevor Rand 5 7 17.38 19.33 32 7 9
Steven Purvis 6 8 23.66 18.88 29.72 5 10
Sam Kelk 39.38 6 19.46 18.66 30.72 6 6
Patrik Natafausi 9 7 22.34 16.87 29.82 8 4
Marius Tamulynas 30.72 47.91 15 14.43 25.37 50.82 1
Jim Rhodes 4 3 22.16 20.88 33.85 7 11
Nathan Etheridge 8 46.6 15.97 15.75 23.28 41.43 2
Thomas Lloyd 36.87 8 19.46 16.39 25.13 8 3
               
Openweight   (190KG)  (80KG)  (200KG)  (100KG)  (130KG)  (300KG)  
Alan Gidman 1 1 28.38 33.13 38.38 5 6
Matthew Agapiou 7 5 25.97 25.84 37.72 5 4
Matthew Cadd 1 0 41.81 38.78 48.56 4 7
Mark Edwards 24.22 37.22 16.06 16.06 26.19 56.35 1
Craig Hughes 7 9 17.63 20.94 34.15 8 3
Jason Lombardi 3 7 26.31 21.1 32.53 2 5
Teddy Loveridge 6 51.43 17.34 19.63 29.31 57.15 2

 

WOMEN              
  Event One Event Two Event Three Event Four Event Five Event Six PLACE
  Axle Deadlift Log Lift Yoke Farmers Walk Rope pull and drag Tyre Flips  
U63KG    (90KG)  (35KG)  (110KG)  (45KG)  (60KG)  (150KG)  
Kellie Butt 32.81 41 18.75 13.75 27.97 9 3
Maria Sage 25.65 9 17.94 15.44 32.59 9 5
Emma Evans 36.65 8 23.66 16.62 38.29 3 8
Yolande Macklin 26.09 37.38 20.1 14.53 26.41 52.25 2
Vanessa Marshall 38.56 35.06 21.56 16.5 29.53 9 7
Lynsey Kew 25.78 40.13 23.66 15.12 28.03 42.44 4
Louise Clark 31.25 51.22 18.66 15.31 38.25 8 6
Lu Dudley 22 26.91 20.37 13.91 24 8 1
Alex Coughlan 36.66 1 12.42 metres 25.87 42.85 1 10
Penny Severn 6 7 1 length + 1.2m 23.65 38.07 6 9
               
U75KG   (100KG)  (40KG)  (120KG)  (50KG)  (70KG)  (150KG)  
Michelle Miller 53.84 4 20.41 16.79 35.34 8 1
Estelle Scott - - - - - - -
Christine Alderston 32.62 0 26.91 17.22 37.65 8 2
Lisa Cottenham 8 2 1.00.00 17.41 39.43 6 6
Lisa Dean 1 0 12.50 metres - - - 6
Emma Pledler 0 7 30 21.91 43.34 5 3
               
Openweight    (110KG)  (45KG)  (130KG)  (55KG)  (80KG)  (180KG)  
Lorna Durant 35.71 7 21.44 15.4 33.03 8 1
Toyah Parker 9 5 24.47 15.85 26.25 54.97 3
Carly Mear 37.84 4 23.66 16.4 37.66 6 4
Felicity Fisher 3 0 26.03 21.75 43 2 11
Vanessa Rolfe 7 0 22.4 20.69 44.5 3 9
Jodi Smith 2 0 34.69 22.6 51.47 1 12
Rachel Chalmers 46.4 5 20.03 15.22 37.75 4 2
Cat Appleton 9 1 27.31 19.72 45.37 3 8
Claire Vize 48 0 39.16 22.16 42 4 10
Kathryn Kinnear 8 0 1 length + 2.15m 24.28 47.84 1 13
Caroline Roy 57.06 5 35.72 18.34 40.62 2 7
Natalie Birch 52.87 4 22.62 17.31 38.19 3 5
Laura Warmbier 1 0 1 length+ 10.15 23.84 52.94 1 14
Joanna Matejko 42.5 1 33.18 20.6 36.84 5 5

  

  TROJANS STRONGEST WOMAN 2017 Hosted by Oak Strength

12th November 2017

Event 1: Death by Deadlift, Rising bar til failure.
Opening weight U75s 90Kg, Opens 110Kg.

Event 2: Farmers walk, Head to Head. 10m drop n turn (20m total) 60seconds limit. No straps.
U75's 70kg each hand
Opens 90Kg each hand 

Event 3: Overhead Medley, 75second time limit.
U75s, 30Kg (water-filled) keg, 20Kg dumbbell x2 (left and right arm lock outs) 40Kg log, 45Kg axle 
Opens 35kg solid sandbag/block, 25Kg dumbbell x2 (left and right arm lockouts), 50Kg log, 55Kg axle.

Event 4: Zercher (Yoke) carry, 10m drop n turn (20m total) fastest time. 60seconds limit.
U75's: 90Kg, Opens: 120Kg.

Event 5: Stone over Yoke for reps in 60 seconds. (Both running at the same time as 2 yokes and with different stone weights) 
U75 60Kg stone. Opens 75Kg stone.

Athlete Name Deadlift (KG) Farmers OH Medley Zercher Carry Stones
             
WOMEN            
U75KG            
  Galit Goldshmid 140 20.31 31.81 16.38 2
  Fi England 110 19 34.57 13.67 6
  Becca Jones 110 20.25 47.88 31.94 2
  Amanda Gisby 160 17.88 47 14.43 6
  Nat O'Shea 160 12.19 37.18 13.12 10
  Victoria Polozenko 150 14.56 22.07 13.32 10
  Kim Hilton-Lee 120 18m 90 33.75 18.68 5
  Sarah Mitch 140 16.38 23.31 13.19 10
  Emma Chetwynd Jarvis 120 28.19 4 Lifted 17.69 4
  Jazzie Gannon 110 20.12 30.14 14.31 5
  Natalie A L Turner 110 27.5 4 Lifted 21.19 4
  Hannah Loughlin (Guest) 120 1.06 1.09.12 25.44 0
             
Opens            
             
  Kelly Armstrong 130 4.5m 2 Lifted 18.81 1
  Jo Baynes-Kubiak 140 14m 2 Lifted 21.82 0
  Laura Lee-Parker 160 1.07 49.06 18.67 4
  Tanya Brodie 150 12m 60 51.12 17.43 2
  Hannah Newman 140 11.7 2 Lifted 25.56 1
  Emma Evans 140 Not Lifted 1 Lifted 23.94 2
  Ceris Moyle 170 27.63 22.63 15.31 5
  Victoria Brodie 130 26cm 2 Lifted 22.5 4
  Emma Jane Kennedy (Guest) 160 40.69 40.67 22.94 1

 

WEARSIDE'S STRONGEST NOVICE 2017 Hosted by Sunderland Strongman Promotions

12th November 2017

Event One: AXLE CLEAN AND PRESS FOR REPS (FTOH). 60s. 
Men: 90kg 
Women: 40kg 

Event Two: DEADLIFT FOR REPS (H2H). 60s. 
Men: 210kg 
Women: 105kg 

Event Three: ARM OVER ARM SLED PULL INTO BACKWARD DRAG. (90s) 
Men: 240kg / 170kg 
Women: 150kg / 100kg 

Event Four: FORWARD HOLD FOR TIME (H2H). 
Men: 15kg 
Women: 7.5kg 

Event Five: LOAD AND CARRY MEDLEY. 
Load 2 kegs 15m then carry a sandbag for longest distance in remaining time. 75s. 
Men: 65kg / 95kg / 100kg (sandbag) 
Women: 45kg / 65kg / 45kg (sandbag) 

Athlete Name Event 1 (Points) Event 2 (Points) Event 3 (Points) Event 4 (Points) Event 5 (Points) Total (Points) Placement
WOMEN                
  Jude Stenburge 8.5 9 2 7 10 36.5 6
  Kim Goundry 11 11.5 12 10 9 53.5 1
  Grace Cliff 8.5 10 4 1 12 35.5 7
  Zoe Berry 11 7.5 11 5 8 42.5 3
  Laura Dora Palmer 6.5 11.5 5 12 3 38 5
  Keeley Waterson 3 3.5 9 4 6 25.5 9
  Jordan Davison 3 5.5 6 3 2 19.5 10
  Rachel Blyth 3 0 3 6 4 16 11
  Maxine Gowland 11 2 8 11 7 39 4
  Karen Shek 6.5 7.5 10 8 11 43 2
  Lucy Hall 1 3.5 1 2 1 8.5 12
  Sarah Givens 5 5.5 7 9 5 31.5 8
                 
MEN                
  Jonathan Heffernan 0 0 3 1 2.5 6.5 14
  Joe Taylor 4.5 8.5 2 4 2.5 21.5 11
  Ryan Gray 10.5 13 1 3 2.5 30 10
  Christy Mould 14 6 11 12 8 51 4
  Marcus Morris 0 2.5 4 7 6 19.5 12
  Gary Maddison 13 8.5 13 14 12 60.5 2
  Andrew McAdam 7.5 10.5 7 11 11 47 5
  James Telfer Kennedy 4.5 4 10 9 9 36.5 8
  Kyall Cash 12 13 14 13 13.5 65.5 1
  Colin Kelly 10.5 10.5 12 6 13.5 52.5 3
  Christopher Mason 3 2.5 8 2 2.5 18 13
  Michael Brookes 7.5 6 9 8 7 37.5 7
  Andrew Kennedy 7.5 6 5 10 5 33.5 9
  Jack Allen 7.5 13 6 5 10 41.5 6

 

BRITAINS STRONGEST WOMAN 2018

28th July 2018

Event One: Axle Press for reps 60 secs

Event Two: Frame Carry into Yoke 15m drop change 15m to the finish line

Event Three: Loadable Car Deadlift plate loaded side handles 

Event Four: WSM cage squat for reps 

Event Five: Stones Loading

Event One Event Two Event Three Event Four Event Five PLACE
  Axle Press Frame/Yoke Car Deadlift Cage Squat Atlas Stones  
U63KG 60KG 160KG/200KG 160KG Weight TBC 60/75/85/100KG  
Steph 6 No Lift 10 6 2 stones (16.02) 6
Chloe Brennan 5 22.28 23 10 4 stones (31.67) 4
Sammy Mayhew 1 Full/4.1m 10 0 2 stones (12.72) 8
Shannon Clifford 6 26.69 19 10 + 5 4 stones (25.70) 3
Maria 0 Full/12.34m 11 2 2 stones (14.69) 7
Michelle Guthrie 2 Full/13.69m 20 5 3 stones (01.02.82) 5
Rhiannon Lovelace 11 25.41 28 10 + 14 4 stones (16.66) 1
Kate Connelly 10 19.26 25 10 + 2 4 stones (27.03) 2
             
U82KG 70KG 180KG/220KG 180KG Weight TBC 75/85/100/110KG  
Jessica Cosgrove 1 44 14 6 2 stones (12.78) 7
Stephanie Clark 1 37.15 22 10 + 2 4 stones (40.01) 4
Gillian Maitland 0 0.81m/No lift 0 3 2 stones (39.00) 10
Sharon Williamson 0 49.87 1 5 3 stones (33.90) 8
Tasha 6 30.83 18 10 4 stones (26.36) 2
Lisa 5 32.15 21 10 + 14 3 stones (29.33) 3
Kerrie Vogt 0 6.22m/No lift 10 4 1 stone (09.52) 9
Caitlin Duguid 5 23.26 15 2 4 stones (25.61) 5
Rebecca Cumpstey 7 27.32 16 10 + 6 4 stones (35.61) 1
Ana Bolujan 3 27.5 16 10 + 2 3 stones (16.90) 6
Caitlin Riley 0 No lift Retired Retired Retired Retired (11)
             
Opens 80KG 200/240KG 200KG Weight TBC 85/100/110/120KG  
Ceris Moyle 2 9.71m/No lift 8 7 2 stones (15.48) 5
Ayshea 3 29.1 18 10 + 7 4 stones (28.28) 2
Natasha Walters 5 25.6 17 10 + 1 4 stones (29.05) 3
Lorna 0 Full/No lift 7 6 3 stones (38.65) 6
Andrea 8 22.3 17 10 + 4 4 stones (24.34) 1
Lisa Livingstone 3 30.59 14 10 3 stones (36.18) 4
Danielle Ness 0 10.95m/No lift 12 3 2 stones (15.03) 7
Shaune Moar 0 No Lift 2 5 1 stone (18.01) 8
             
Masters 60KG 160/200KG 160KG Weight TBC 60/75/85/100KG  
Victoria Polozenko 4 Full/8.41m 13 0 3 stones (26.34) 5
Zoe Symons 7 30.31 27 7 4 stones (49.62) 1
Ruth Gardner 3 37.8 13 7 4 stones (36.19) 4
Tracey 0 No lift 12 2 2 stones (08.42) 6
Jules Child 5 26.2 17 5 3 stones (29.40) 3
Becca Jones 1 Full/No lift 5 0 2 stones (23.68) 7
Mary Anderson 0 24.63 25 8 4 stones (23.68) 2

 

OAK STRENGTH's STRONGEST MAN 2018 Hosted by Oak Strength & The Gym Glos Knights

5th August 2018

Event One:  (75secs limit) Yoke 15m drop n turn (it is slightly up/downhill car park)

U105s: 260kg

Opens: 300kg

Event Two: Car Frame Deadlifts AMRAP 75secs

U105s: Frame plus 350kg (Feels like/approx 175kg in the hand)

Opens: Frame plus 400kg (Feels like/approx 200kg in the hand) Straps allowed, no suits.

Event Three: 1RM Log: 3 nominated lifts (60seconds to get the lift from when you lift it off the tyres, allowed to put it down and try again with 60 seconds) Lowest possible opening weights 50kg for U105 / 70kg for opens If you fail a weight you can retry it within your three lifts, but you cannot DROP/reduce the weight to try again for your next lift. 11inch Celtic Strength log No triple ply sleeves.

Event Four: (weights subject to change) Frame Carry 15m, Superior Strongman Sandbag/keg carry 15m (75sec time limit)

U105s: 220kg frame into 80kg sandbag

Opens: 270kg frame into 100kg sandbag Frame set at approx 27" width and 15inch height handles.

Sandbag picked up from and replace onto floor.

Event Five: Stone over yoke (AMRAP 75secs)

U105 110kg

Opens 130kg Yoke height 4'4"/53inches

TACKY, sleeves and tape etc allowed.


Name   Event 1 Points Event 2 Points Total points so far Event 3 Points Total points so far Event 4 Points Total points so far Event 5 Points Final Points Tie Breaker Final Position
U105   Yoke   Deadlift     Max Log     Frame     Stones        
                                   
Rich Harrop   29.81 7 20 9 16 0 0 16 32.12 5 21 7 6 27   6th
Richard Curtis   24.62 9 5 2 11 97.5kg 9 20 17.18 9 29 9 10 39   2nd
Jamie Iles   23.5metres 3 10 5 8 70kg 3 11 7.75metres 3 14 0 0 14   7th
Jamie Cole   32.44 6 17 8 14 85kg 5 19 22seconds 7 26 8 18 34   4th
Alan Hinton   7.10 metres 1 8 4 5 65kg 2 7 0.55metres 2 9 1 4 13   9th
Ben Edgell   32.63 5 16 7 12 100kg 10 22 21.19 8 30 8 8 38   3rd
Anton Sieluzycki   29.06 8 14 6 14 90kg 6 20 23.25 6 26 4 5 31   5th
Andy' Hughes   7.58metres 2 7 3 5 92.5kg 7 12 0 0 12 0 0 12   10th
Alistair Webb   23.06 10 21 10 20 95kg 8 28 16.62 10 38 8 8 46   1st
Francis Roy   53.88 4 4 1 5 75kg 4 9 33.69 4 13 0 0 13   8th

 

 

PROGRESSIVE STRONGEST MASTERS 2018 Hosted by Progressive Training Systems

2nd September 2018

Event One:  Max Nominated Log Lift Overhead

Event Two:  Car Deadlift For Reps

Event Three:  Truck Pull With Rope And Harness

Event Four:  Yoke (1 length)

Event Five:  Atlas Stones (Reps over bar in 75 seconds)

MEN

Men Event One Event Two Event Three Event Four Event Five PLACE
  Max Log Yoke Car Deadlift Truck Pull Atlas Stones  
    240KG     90KG/110KG  
Richard Stannard 55/60/65 4.40m 0 7.40m 1,1 6
Daryl Brown 70/75/75 50.18 0 10.20m 1,3,3,3,3 5
Richard Harrop 40/60/70 13.12 14 16.25m 3,3,3,3,3,3,3,3 2
Justin Green 75/80/85 19.78 3 15.55m 3,3,3,3,3 4
Phil Manning 100/110/x 11.75 16 51.41 3,3,3,3,3,3,3,3,3 1
Mark O'Regan 80/85/90 12.37 14 59.72 3,3,3,3,3,3,3,3 2

 

WOMEN

Women Event One Event Two Event Three Event Four Event Five PLACE
  Max Log Yoke Car Deadlift Truck Pull Atlas Stones  
    160KG     50KG/70KG  
Kirsty Hay 40/45/50 12.59 10 2.80m 3,3,3,3 2
PJ Gentle 42.5/45/47.5 12.65 12 3.05m 3,3,3,3,3 1
Claire Haynes 45/50/55 10.88 10 10.80m 3,3,3,3 2
Tanya Bartram 47.5/50/57.5 13.68 3 1.45m 1,1,1,1,1,1 4

 

ENGLAND'S STRONGEST MAN U80KG Hosted By Progressive Training Systems

2nd September 2018

Event One:  Max Nominated Log Lift Overhead

Event Two:  Car Deadlift For Reps

Event Three:  Truck Pull With Rope And Harness

Event Four:  Yoke (1 length)

Event Five:  Atlas Stones (Reps over bar in 75 seconds)

Men Event One Event Two Event Three Event Four Event Five PLACE
  Max Log Yoke Car Deadlift Truck Pull Atlas Stones  
U80KG   300KG     110KG  
Ed Gamester 100/105/107.5 21.97 1 10.30m 7 2
Arram Eghoyan 115/122.5/127.5 17.32 3 30.46 6 4
Stephen Wilkinson 85/92.5/100 24.18 5 35.5 7 2
Matteo Sollecito Mascetti 100/110/115 5.75m 2 13.60m 5 5
Daniel Claxton 115/122.5/127.5 17.06 6 57.1 8 1

 

Chalk & Irons Strongman/Women Novice/Novice Light Hosted by Chalk and Iron Gym

9th September 2018

Event One: Overhead medley 60 second time cap, Fastest time. 
Men’s light. 1rep 65kg log, 1rep 65kg axel 30kg monster DB
Men’s novice: 1rep 80kg log, 1rep 80kg axel, 1 rep 40kg monster DB

Women’s light: 1rep 30kg barbell 1rep 30kg axel, 1 rep 15kg dumbbell 
Women’s novice : 1rep 35kg log, 1rep 40kg axel, 1rep 25kg monster dumbbell 

Event Two: arm over arm pull 15m (planned to be outside) 
Seated rope pull. 

Men 
Light 140kg
Novice 170kg 

Women 
Light 95kg 
Novice 125kg

Event Three: Deadlift amrap 60seconds. raw! no straps, suits, hitching. Clean reps. No bouncing. 

Men’s light: barbell 135kg 
Men’s novice: barbell 160kg

Women’s light: trap bar 60kg
Women’s novice : barbell 100kg 

Event Four: 10m each. ( for time, 2min cap) 
Men’s light 175kg yoke, farmers 72kg per hand, 60kg sandbag. 
Men’s novice 200kg yoke farmers 92kg ph, 80kg sandbag. 
Women’s light 95kg yoke , farmers 32kg ph, 40kg sandbag 
Women’s novice 120kg yoke farmers 42kg ph, 50kg sandbag 

 WOMEN

LIGHT Event One Event Two Event Three Event Four PLACE
  Overhead Medley Arm over arm Deadlift Carry Medley  
  30KG/30KG/15KG 95KG 60KG 95KG/32KG/40KG  
Jaclyn Chitty 51.02 31.05 24 47.36 3
Samantha Jessup 24.52 23.75 24 29.9 2
Wendy Ingram 34.45 22.62 27 37.5 1
           
NOVICE Event One Event Two Event Three Event Four PLACE
  Axle Deadlift Arm over arm Deadlift Carry Medley  
  35KG/40KG/25KG 125KG 100KG 120KG/42KG/50KG  
Jayne Hartley 2/36.72 49.72 5 2/26.40 3
Deb Tiernan 32.05 29.5 17 23.15 2
Liz Carter 14.95 27.63 18 21.9 1

MEN

LIGHT Event One Event Two Event Three Event Four PLACE
  Axle Deadlift Arm over arm Deadlift Carry Medley  
  65KG/65KG/30KG 140KG 135KG 175KG/72KG/60KG  
Steven Peck 57.77 59.43 18 40.85 10
Chris Hosmer 1/5.00 50.15 10 29.45 9
Joseph Shimmin 25.19 33.51 9 33.32 8
Dan Carter 21.55 37.63 10 33.55 7
Zac Sheeran 22.72 29.22 19 1/8.84 6
Liam Page 18.6 23.48 14 24.45 5
Matt Hodges 21.46 30.57 25 25.12 4
Ricky Mehew 18.76 20.72 20 29.55 3
Jason Law 16.05 33.52 26 19.93 2
Daniel Frost 14.23 19.38 23 18.66 1
           
NOVICE Event One Event Two Event Three Event Four PLACE
  Axle Deadlift Arm over arm Deadlift Carry Medley  
  80KG/80KG/40KG 170KG 160KG 200KG/92KG/80KG  
Lee Holland 26.28 46.32 14 26.42 2
Rob Allen 21.15 44.65 17 24.4 1

HALLOWEEN STRONGMAN & STRONGWOMAN COMPETITION 2018 Hosted By Old Time Strength & Empowered Fit

28th October 2018

Event One:  Log Press (FTOH) Max Reps

Event Two:  Deadlift For Reps

Event Three:  Yoke for time (2 x 10m)

Event Four:  Atlas Stone over Yoke for reps

MEN

Novice Event One Event Two Event Three Event Four PLACE
  Log Press Deadlift Yoke Atlas Stones  
  80KG 200KG 220KG 110KG  
Yann Verenakis 10 11 13.15 11 1
James Bayley 9 11 13 11 2
Lloyd Grogan 6 9 16.69 12 3
Oliver Tinsley 5 7 14.15 13 4
Jamie Kingdon 0 12 13.65 12 5
Callum Melton 5 11 18.22 9 6
Jimi Ling 6 8 19.41 11 7
Gary Hammersley 3 7 14.24 10 8
Sam Taylor 0 9 12.24 9 9
Greg Webb 3 9 14.52 3 10
Paul Buttle 6 4 18.44 9 11
Osvaldas Rokas 1 6 19.53 12 12
Scott Bowen 3 1 19.27 8 13
Ivan Parish 0 2 27.12 10 14
Peter Uttley 0 4 24.97 6 15
           
Inters Event One Event Two Event Three Event Four PLACE
  Log Press Deadlift Yoke Atlas Stones  
  110KG 240KG 280KG 120KG  
Ash Wain 4 6 14.73 7 1
Paul Collins 3 7 21.42 9 2
Jack Ogivie 0 5 14.45 9 3
Nick Jordan 0 4 13.49 9 4
Ben Wright 0 5 16.2 3 5
Phil Ramshaw 0 4 16.35 7 6
Jamie Bazeley 0 2 16.24 5 7
Luwi Roberts 0 2 27.33 7 8
           
Open Event One Event Two Event Three Event Four PLACE
  Log Press Deadlift Yoke Atlas Stones  
  120KG 260KG 300KG 135KG  
Matt Dimond 4 7 18.04 10 1
Llyr Hughes 3 6 18.81 8 2
Tom Bebb 2 11 21.14 7 3
James Linney 2 10 25.33 7 4
Geoff Smith 2 8 21.16 6 5
Ashleigh Harris 0 7 19.51 6 6
Jim Gilbert 0 5 19.53 7 7
Mark Hill 0 0 34.17 6 8

 WOMEN

Novice Event One Event Two Event Three Event Four PLACE
  Log Press Deadlift Yoke Atlas Stones  
  40KG 90KG 120KG 40KG  
Sarah Johnston Carey 8 23 13.36 15 1
Cat Anderson 10 17 17.85 15 2
Jo Stevens 7 15 15.31 12 3
Ashlee Wilkinson 6 15 15.58 11 4
Gemma Day 4 11 18.25 11 9
Georgina Clarke 8 20 28.2 11 5
Emma Moore 2 11 16.92 10 14
Ann Williamson 4 12 18.72 10 11
Tamsin Cook 2 9 15.47 9 13
Cheryl Taylor 9 17 20.15 9 6
Corrina Cross 2 17 16.05 8 7
Paula Scott 5 12 17.35 8 10
Sharon Goodwin 1 13 21.17 8 16
Jenny Davies 5 12 16.5 7 11
Jane Powers 6 17 19.21 7 8
Lucy Cale 6 17 49.6 6 14
Hayley Greer 0 15 19.9 5 17
Agne Beneviciute 3 13 23.53 4 18
           
Inters Event One Event Two Event Three Event Four PLACE
  Log Press Deadlift Yoke Atlas Stones  
  50KG 110KG 160KG 50KG  
Kerry Jones 4 17 18.5 9 1
Jenni Crimmins 4 17 16.6 7 2
Julie Roberts 7 18 36.38 8 3
Beccy Stephenson 0 14 17.86 9 4
Emma Robinson 4 13 27.48 5 5
Emma Artingstall 1 11 21.88 7 6
Amy Cale 5 10 40.61 5 7
Sarah McCaffrey 1 6 33.21 7 8
Jennie Foster 2 12 37.48 2 9
Alex Ryan 0 7 19.53 4 10
Vanessa Marshall 0 6 27.28 5 11

PROGRESSIVE STRONGEST NOVICE 2018 Hosted by Progressive Training Systems

3rd November 2018

Event One: Axle deadlift, fastest time to achieve 10 reps, 60 seconds time limit

Event Two: Log Lift Overhead, fastest time to achieve 10 reps, 60 seconds time limit

Event Three: Yoke, fastest time to achieve two 20m lengths, drop and turn, 60 seconds time limit

Event Four: Farmers Walk, fastest time to achieve two 20m lengths, drop and turn, 60 seconds time limit

Event Five: Rope Pull & Drag, fastest time to achieve two 20m lengths there and back, 60 seconds time limit

Event Six: Tyre Flips, fastest time to achieve 10 reps, 60 seconds time limit

MEN

U80KG Event One Event Two Event Three Event Four Event Five Event Six PLACE
  Axle Deadlift Log Press Yoke Farmers Walk Rope Pull/Drag Tyre Flips  
  160KG 65KG 170KG 90KG 110KG 180KG  
Shaun Elsey 0 7 32.13 sec 1 length + 6.08 metres 47.58 sec 41.29 sec 10
Richard Habergham 8 41.47 sec 20.06 sec 20.81 sec 31.51 sec 27.47 sec 5
Bryan Harrison 8 49.59 13.19 sec 18.66 sec 30.67 sec 27.50 sec 2
Tom Cowell 38 sec 35.7 26.03 sec 18.10 sec 26.72 sec 25.48 sec 1
Stuart Weston 7 6 27.25 sec 57.59 sec 45.00 sec 9 9
Luke Burton 5 8 18.13 sec 22.53 sec 43.71 sec 34.30 sec 7
Douglas Bennett 6 8 32.28 sec 22.47 sec 31.44 sec 35.30 sec 8
Lee Adcock 38.94 sec 35.33 sec 17.91 sec 34.54 sec 26.81 sec 23.28 sec 3
John Warburton 24.33 sec 29.32 sec 27.72 sec 30.56 sec 36.60 sec 33.02 sec 4
Dave Brockway 7 8 17.60 sec 21.41 sec 49.78 sec 44.20 sec 6
               
U90KG Event One Event Two Event Three Event Four Event Five Event Six PLACE
  Axle Deadlift Log Press Yoke Farmers Walk Rope Pull/Drag Tyre Flips  
  170KG 70KG 180KG 95KG 120KG 180KG  
Liam Johnson (Guest) 5 3 19.37 sec 20.03 sec 32.53 sec 35.36 sec GUEST
Jack Moore 24.41 sec 48.15 sec 20.94 sec 15.38 sec = 32.21 sec 31.19 sec 2
Gary Davison 29.21 sec 33.47 sec 16.10 sec 15.38 sec = 24.63 sec 26.38 sec 1
Greg Remer 27.39 sec 54.07 sec 17.44 sec 16.09 sec 34.71 sec 35.06 sec 3
Ryan Adams 37.28 sec 8 27.10 sec 25.25 sec 31.50 sec 29.85 sec 6
Archie Drummond 3 4 10.65 metres 2.60 metres 0 0 9
Nathan Jones 30.64 sec 32.22 sec 27.78 sec 16.06 sec 36.66 sec 30.74 sec 4
Renato Citriniti 53.69 51.22 sec 20.23 sec 21.00 sec 29.69 sec 40.61 sec 5
James Burrows 38.85 9 23.59 sec 21.21 sec 38.97 sec 34.10 sec 7
Richard Stannard 3 5 31.57 sec 49.88 sec 36.22 sec 39.14 sec 8
               
U105KG Event One Event Two Event Three Event Four Event Five Event Six PLACE
  Axle Deadlift Log Press Yoke Farmers Walk Rope Pull/Drag Tyre Flips  
  180KG 75KG 190KG 100KG 130KG 300KG  
Andy Tasker 9 2 27.43 sec 22.06 sec 49.56 sec 4 4
Lewis Woodley 28.16 sec 5 18.47 sec 16.15 sec 28.25 sec 51.40 sec 2
Dan Sears 6 3 29.16 sec 31.28 sec 49.77 sec 4 5
Nathan Etheridge 9 43.1 15.72 sec 17.94 sec 26.88 sec 43.15 sec 1
Mark Gadsby 1 0 1 length + 4.81 metres 1 length + 13.23 metres 55.41 sec 3 6
Andrew Spiers 25.09 9 19.40 sec 18.19 sec 36.22 sec 8 3
               
Opens Event One Event Two Event Three Event Four Event Five Event Six PLACE
  Axle Deadlift Log Press Yoke Farmers Walk Rope Pull/Drag Tyre Flips  
  190KG 80KG 200KG 105KG 140KG 300KG  
Ozichukwu Udeze 29.41 48.62 18.28 sec 16.75 sec 41.13 sec 50.72 sec 2
William Robertson 8 5 20.21 sec 21.66 sec 38.51 sec 8 8
Marcin Woszczyk 9 6 17.81 sec 20.13 sec 35.00 sec 59.89 sec 5
Chris Russell 3 0 45.16 sec 1 length + 7.42 metres 47.31sec 3 10
Darren Scarfe 56.93 sec 5 16.16 sec 20.00 sec 40.40 sec 6 6
Jamie Bishop 8 40.75 17.97 sec 18.37 sec 36.38 sec 49.13 sec 3
James Aldwinckle 8 4 28.19 sec 30.25 sec 39.61 sec 8 9
Mark Allott 7 6 16.5 sec 1 length + 7.83 metres 36.16 sec 9 7
Michael Risby 8 9 16.37 sec 18.94 sec 30.65 sec 60.00 sec 4
Andrew Taylor 31.66 58.85 14.50 sec 17.59 sec 32.09 sec 58.12 sec 1

WOMEN

U63KG Event One Event Two Event Three Event Four Event Five Event Six PLACE
  Axle Deadlift Log Press Yoke Farmers Walk Rope Pull/Drag Tyre Flips  
  100KG 35KG 110KG 50KG 70KG 150KG  
Elaine Turton (Guest) 3 4 1 length + 3.16 metres 29.16 sec 43.00 sec 3 Guest
Lynsey Blake 48.53 sec 9 32.22 sec 23.40 sec 37.01 sec 9 5
Robyn Dent 4 44.38 sec 26.21 sec 19.37 sec 37.13 sec 57.28 sec 3
Jenny Fry 52.19 sec 9 31.41 sec 23.57 sec 37.11 sec 38.66 sec 4
Sam Andrews 41.47 sec 51.25 sec 18.97 sec 15.79 sec 34.12 sec 39.00 sec 1
Alex Sutton 49.63 sec 9 21.63 sec 18.97 sec 38.81 sec 44.69 sec 2
Melanie Griffith Williams 8 59.47 sec 26.19 sec 22.66 sec 42.28 sec 7 6
Jayne Hartley 4 7 27.25 sec 22.84 sec 38.16 sec 8 8
Nicola Hawes 4 2 38.28 sec 20.34 sec 45.59 sec 8 9
Laura Jayne Cook 3 6 26.06 sec 19.66 sec 36.72 sec 2 7
               
U75KG Event One Event Two Event Three Event Four Event Five Event Six PLACE
  Axle Deadlift Log Press Yoke Farmers Walk Rope Pull/Drag Tyre Flips  
  105KG 40KG 120KG 55KG 80KG 150KG  
Louise Shears 0 0 37.81 sec 27.75 sec 51.86 sec 7 8
Grace Hodge 4 8 18.38 ssec 19.37 sec 38.22 sec 52.18 sec 5
Charlotte Stansfield 37.34 sec 51.37 sec 21.40 sec 17.40 sec 32.25 sec 35.22 sec 4
Emily Collom 39.64 sec 49.12 sec 24.47 sec 17.16 sec 31.09 sec 35.38 sec 3
Liz Carter 26.56 sec 40.13 sec 16.28 sec 15.94 sec 30.81 sec 32.57 sec 1
Laura Hoggins 5 7 27.04 sec 22.63 sec 53.74 sec 7 7
Christy Wool 4 1 28.16 sec 20.94 sec 49.66 sec 8 6
Hayley Lane 31.48 sec 55.09 sec 26.06 sec 16.16 sec 31.47 sec 34.41 sec 2
               
Opens Event One Event Two Event Three Event Four Event Five Event Six PLACE
  Axle Deadlift Log Press Yoke Farmers Walk Rope Pull/Drag Tyre Flips  
  110KG 40KG 130KG 60KG 90KG 180KG  
Toyah Parker 37.31 sec 58.15 sec 20.53 sec 16.10 sec 26.85 sec 44.33 sec 1
Anna Stone 3 7 33.49 sec 30.88 sec 52.28 sec 7 4
Jodi Smith 36.47 sec 7 30.35 sec 23.28 sec 45.34 sec 4 3
Joanne Gibbons 59.66 sec 3 8.86 metres 43.77 sec 52.44 sec 4 6
Caroline Goonewardena 59.06 sec 1 35.34 sec 33.16 sec 1.10.52 sec 2 8
Dawn Roberts 3 0 27.59 sec 24.56 sec 1.05.00 sec 2 7
Maxine Plompen 3 0 27.31sec 25.34 sec 50.25 sec 7 5
Carly Mear 30.34 sec 9 19.53 sec 16.37 sec 36.56 sec 8 2